Materská škola

Komenského 1162/38, Kysucké Nové Mesto

Aktivity pre deti

Milí rodičia,
vzhľadom na vzniknutú situáciu Vám ponúkame námety a inšpirácie na jednotlivé aktivity s deťmi, aby ste sa spoločne mohli zabávať aj vzdelávať. Aktivity budeme pravidelne dopĺňať 🙂

 

O KORONAVÍRUSE PRE DETI:

https://www.facebook.com/nudch.eu/videos/247648692927258/

Aby som bol zdravý:

5 spôsobov ako naučiť dieťaťa na umývanie rúk
Umývanie rúk s básničkou
Básnička Rúško

Námety na pohybové aktivity s deťmi:

Cvičíme s riekankou
Cvičenie – dni v týždni
Cvičenie Idem, idem do lesa
Cvičenie Ovocie
Cvičenie v lese
Škôlkarska rozcvička
Rozcvička

 

 

Téma: JAR A JEJ ZNAKY

Prečítame si spoločne:

Ako zvieratka privolali jar
Jarná lúka
Jar a Veľká noc v básničkách
Maľované čítanie Všetci sa potešili
Maľované čítanie Ako prišla jar

 

Básničky:

Snežienôčka drobučká, utiahnutá v kríčku,
prečože máš ručníček na belavom líčku?
Júj zima je veliká, a je kvietok malý,
júj, bojím sa, že mi mráz moje líčka spáli.
Len sa neboj snežienka že ťa zima zdrví, už je po nej,
jar je tu a ty si kvet prvý.
Hneď za tebou plno ich, na lúčinku príde,
zahoď, zahoď ručníček, veď už teplo bude.

Básničky o včielke

Aktivity:

Jarný strom
Ako nakresliť včielku
Čo mám najradšej na jari
Bahniatka
Jarné sudoku 1.časť + Jarné sudoku 2.časť

Pesničky:

 

Tvorivé dielničky:

Jarné nápady
Jarné aktivity

Téma: ZÁHRADNÉ A LÚČNE KVETY

Prečítame si spoločne:

Nespokojná snežienka
Maľované čítanie Snežienky

Hádanky:

Jarné kvietky v hádankách

Aktivity:

Púpava – vytvorte si pekný púpavový kvietok s pomocou žltého krepového papiera. Odstrihnite si z krepového papiera dlhší pásik, poprekladajte ho a nastrihajte na pásiky. Nakoniec ho zopnite dokopy zošívačkou na papiere, aby držal pokope a nalepte na papier k listom.

Jarné kvety – písmenkovo
Pracovný list – jarné kvety
Pracovný list – Kvety
Otláčanie Tulipány
Kvety z detských rúk

Téma: Aprílové počasie

Príbeh o putovaní kvapky vody v prírode. Video je síce v češtine ale spracované vhodným ,,jazykom” pre deti.

 

Recitujeme:

KLOPE, KLOPE DÁŽDIK

Klope, klope dáždik na zelený dáždnik,
klope, klope prstíkom, kto je pod tým dáždnikom?

To som ja Marienka, mokne mi sukienka,
ja ťa nechcem dáždiček, ja chcem neba kúštiček.

Klope, klope dáždik, na zelený dáždnik,
klope, klope, klope dážď a ja budem rásť a rásť.

KVAPKÁ KVAPKA

Zmalých mračien kvapká kvapka
z veľkých mračien prší dážď
neporátaš koľká kvapka
aj keď kvapne každá zvlášť
Z kvapiek býva potok ,rieka,
a z veľkých riek oceán,
zráťať vlny riek sa zrieka
aj najväčší moci pán
Tak si teda kvapká kvapka,
cupy, žblnky prší dážď,
iba tam nevzniklo more,
kde zem obliekla pršiplášť.

 

Báseň o kvapke

Spievame a tancujeme:

Aktivity:

Sledujte s deťmi počasie počas celého týždňa a každý deň si nalepte do kalendára nálepku podľa toho, aké je počasie. Kalendár počasia si zaveste na nástenku a každý deň si vystrihnite z druhého papiera kartičku s aktuálnym počasím a nalepte ju do kalendára počasia na príslušný deň – Kalendár počasia 1 + Kalendár počasia 2

Obľúbené počasie
Dažďová kvapka
Dáždnik
Dúha
Kvapky

Tvorivé nápady:

Dúha z papiera
Zábava z papiera

Téma: DEŇ ZEME

Naša ZEM – aktivity

Naša Zemeguľa

Triedime odpad

POĎME SPOLU DO LESA

Téma: Na jednom veľkom dvore

Prečítame si spoločne:

Maľované čítanie – Domáce zvieratá

Maľované čítanie – domáce zvieratá 2

Maľované hádanie – domáce zvieratá

O sliepočke

Recitujeme:

BÁSEŇ O sliepočke

Tvorivé nápady:

Tvorivé dielničky

Téma: Na lúke

Lúčny svet
Na lúke – pracovné listy
Život na lúke hry, úlohy, námety

Téma: Vo vode a pri vode

VODNÍK

Život pri vode – sudoku

Žabka Skákajlabka – aktivity

Tvorivé nápady

Encyklopédia zvierat – zvieratá žijúce vo vode alebo pri vode

Delfín

Hroch

Kačka

Krokodíl

Labuť

Mrož

Tučniak

Vážka

Téma: Farebný svet

Farby

Nájdi čo do štvorca nepatrí a vysvetli prečo

Dokonči slimákovi domček farebnými pastelkami

Jednoduchá tvorivá aktivita

 

!!!Čo musím vedieť, kým pôjdem opäť do škôlky!!!

 

Všade samá grafomotorika. Čo to vlastne je ?

Blíži sa vaše dieťa k školskému veku a vy z každej strany počúvate o tom, ako jeho rovesníci vedia písať? Valia sa na vás z každej strany informácie o rozvoji hrubej motoriky, jemnej motoriky či grafomotoriky? Čo vlastne tieto pojmy znamenajú a akú rolu hrajú vo vývine dieťaťa? Pokračujte v čítaní a dozviete sa odpovede na všetky základné nezodpovedané otázky, ktoré by ste mali v tejto oblasti poznať.

Od prvých krokov k prvým písmenám

Žiadne dieťa sa nenarodí s rozvinutou grafomotorikou, schopnosťou zaviazať si šnúrky na topánkach, alebo ovládaním písania. Ako pri každej aktivite, aj cesta k ovládaniu grafomotoriky sa skladá z viacerých malých či veľkých krokov. A táto cesta veru netrvá krátko. Ako prvú si dieťa rozvíja hrubú motoriku, v ktorej sa učí ovládať nielen pohyb, ale aj postoj tela. Každý rodič vie, aký je tento proces náročný. Kým dieťa stojí stabilne na nohách a dokáže si udržať rovnováhu, zažije nemalé množstvo pádov. Tie ho však posúvajú bližšie k vytúženému cieľu. Postupom času každé zdravé dieťa dokáže udržať rovnováhu tela v sede, ale aj v stoji. Dokáže chodiť, behať a hravo meniť pohyby.

Už dvojročné dieťa sa dostáva do situácií, kedy mu nestačí urobiť pár krokov, alebo si trochu poskákať. Deň, čo deň sa v ňom prebúdza väčšia zvedavosť, chuť spoznávať nové veci a všetko si chytiť a vyskúšať. Práve v tomto období prichádza na rad jemná motorika. Jemná motorika zahŕňa používanie všetkých prstov ruky a zápästia. Náročnejšou fázou jemnej motoriky je zvládnutie koordinácie oboch rúk. Jemná motorika dieťaťa sa rozvíja pri krčení, skladaní, strihaní či ohýbaní rôznych materiálov. Rozvíja sa však takmer pri všetkých každodenných činnostiach.

Grafomotorika

Odpoveď na otázku, čo to vlastne grafomotorika je, nám dáva už samotný názov. Nejde však o grafiku a motorky ????. Prvú časť slova grafo môžeme voľne preložiť ako písmeno a motorika je zas hybnosť. Keď sa tieto dva významy spoja, vznikne súbor pohybových činností, ktoré sa využívajú pri kreslení a písaní. Grafomotorika však nie je len o práci rúk. Zahŕňa aj správne sedenie pri písaní, správny úchop a postavenie ruky pri písaní, ale aj výber správnych písacích potrieb. Grafomotorická činnosť však úzko súvisí aj so zrakom. Pre dokonalé vycibrenie pohybov je nevyhnutné skoordinovať prácu rúk a očí.

Grafomotorika a školská zrelosť

Zvládnutie grafomotoriky je aj jedným z najdôležitejších kritérií pri prijatí dieťaťa do školy. Spolu s vekom dieťaťa, telesnou a mentálnou spôsobilosťou, emocionálnou a sociálnou zrelosťou, rečou a rozvojom matematických schopností, patrí medzi znaky školskej zrelosti. To, že má vaše dieťa šesť rokov a je vekovo zrelé na to, aby začalo chodiť do školy, ešte neznamená, že má vedieť písať. Skôr, ako prvýkrát zazvoní školský zvonec by však vaša ratolesť mala zvládnuť správne držanie ceruzky a sklon zošita. Dieťa by malo vedieť primerane s ceruzkou manipulovať a tlačiť. Ak je vaše dieťa ľavákom je nevyhnutné pri všetkých grafomotorických činnostiach ľavorukosť tolerovať.

Rozvíjať jemnú motoriku a grafomotoriku dieťaťa je nesmierne dôležité. Preto Vám ponúkame pracovné listy na rozvoj grafomotoriky Vášho dieťaťa:

Grafomotorika

Grafomotorika horný, dolný oblúk, vlnovka

Grafomotorika špirála

Nezabudnite, že pre rozvoj GRAFOMOTORIKY je dôležitý aj správny úchop ceruzy! 🙂

Pre šikovné deti:

LOGICKÉ MYSLENIE

Strihanie pre šikovné deti

Matematika pre šikovné deti:

Počítame s lienkou Bodkulienkou
Nájdi číslo

Geometrické tvary

V krajine Rozprávkovo:

Vyrábame bábky na divadielko

Z rozprávky do rozprávky
Vševedko
Tri prasiatka

Rôzne aktivity a pomôcky:

VERŠOVANÉ KRESBIČKY

PIKTOGRAMY NA REPRODUKCIU PREČÍTANÉHO PRÍBEHU
– pomôcka pre rozhovor k prečítanemu príbehu alebo rozprávke

Básnička Ti pomôže
Riekanky na rozcvičenie prstov
CVIČÍME SI JAZYČEK S LIENKOU BODKULIENKOU
Aktivita na slnečné poobedie
Hravé úlohy pre škôlkarov
Mandaly pre deti

 

Pre rodičov:

Príručka pre rodičov predškoláka
BUDÚCI PRVÁK
Povinnosti, ktoré dieťaťa zvládne